سالمندی از آن‌چه می‌اندیشیم به ما نزدیک‌تر است

موهایش را در دو ردیف می‌بافد و از پشت به هم سنجاق می‌کند، این عادت را از چهارده سالگی با خود تکرار کرده است، از همان زمان که دخترانگی‌هایش پررنگ‌تر و گذر زمان برایش گنگ بود ... اما حالا زمان را از سر گذرانده، چندین بهار، تابستان، پاییز و زمستان را دیده و معنی تکرار را می‌فهمد ... یک بار دیگر دست‌های چروکیده را به موهایش می‌کشد تا مطمئن شود که تار مویی از قلم نیفتاده است، پاهایش را در آفتاب دراز می‌کند و استکان کمر باریک را می‌کشد سمت پیراهن گلدارش، زمان کش می‌آید ...

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، جمعیت سالمندان ایرانی تا سال ۱۴۳۰ به بیش از ۳۰ درصد جمعیت کشور می‌رسد و در واقع، شرایط طوری می‌شود که از هر سه نفر ایرانی، یک نفر سالمند خواهد بود. همچنین یکی از مسئولان اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت اذعان کرده است که «درصد جمعیت سالمند ایران تا سال 1430 از میانگین جهان و آسیا بیشتر خواهد بود» از این‌رو، ضروری است که مسئولان و متولیان امر، بخش زیادی از برنامه‌های بودجه‌ای و اجرایی خود را به رفاه این قشر اختصاص دهند و به قولی، از همین امروز به فکر سال‌های آتی باشند، قبل از این‌که بحران سالمندی کشور نیز مانند سایر بحران‌هایی که در سال‌های فعلی گریبان‌گیرمان شده است، سرزده و بدون چینش زیرساخت‌های مادی و معنوی لازم از راه برسد.

البته قریب به اتفاق مسئولان نیز معتقدند که شاید فقط با چند راهکار نه چندان دشوار و اندکی برنامه‌ریزی مالی، بتوان شرایطی را فراهم کرد که سالمندان دو تا سه دهه آینده وضعیت بهتری داشته باشند. به‌عنوان مثال، مسئولان نهادهای حمایتی معتقدند که برگزاری اردوهای زیارتی و سیاحتی برای سالمندان زیر پوشش، یکی از برنامه‌هایی است که در نهایت زمینه را برای ارتقای سطح سلامت روان در این قشر فراهم می‌کند اما این‌جا این سئوال مطرح می‌شود که آیا همه سالمندان، چه در مراکز استان و چه شهرستان‌ها، تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند؟

مدیرکل بهزیستی استان زنجان در این رابطه در گفت‌گو با ایسنا، با بیان این‌که 30 درصد از سالمندان زنجانی زیر پوشش هیچ نهادی نیستند، می‌افزاید: با توجه به این‌که با افزایش جمعیت سالمندان، از تعداد جمعیت فعال جامعه کم می‌شود، یکی از برنامه‌های مهم و پیش روی بهزیستی، ایجاد محیط‌های دوست‌دار سالمند و توانمندسازی سالمندان است؛ در واقع سالمندان باید از آموزش‌های لازم برخوردار شوند تا بعد از ۶۰ سالگی نیز بتوانند حضور مستمری در جامعه داشته باشند. البته توانمندسازی این قشر وظیفه‌ای فرادستگاهی است و اهتمام جمعی را می‌طلبد.

محمد محمدی‌قیداری همچنین با تاکید بر این‌که در حوزه سالمندی باید به سمت تشکیل تشکل‌های غیردولتی و مردم‌نهاد حرکت کنیم، ادامه می‌دهد: خوشبختانه این حرکت از سال گذشته در استان با آغاز فعالیت یک مرکز فرزانگان در شهرستان زنجان و یک مرکز دیگر در خدابنده آغاز شده است و باید همه امکانات خود را به‌کار گیریم تا در همه شهرستان‌ها راه‌اندازی شود؛ چراکه این مراکز برنامه‌های متنوعی برای افراد بالای ۶۰ سال ارائه می‌دهد تا دچار روزمرگی و رخوت نشوند.

مدیرعامل موسسه خیریه هفت باغ مهربانی زنجان نیز با تاکید بر این‌که دستگاه‌های مسئول باید وظایف خود نسبت به سالمندان را احصا کنند، اظهار می‌کند: یکی از برنامه‌های مهم موسسه خیریه هفت‌باغ مهربانی زنجان (خانه سالمندان) غنی‌سازی اوقات فراغت سالمندان زنجانی است. در همین راستا از ابتدای هر سال برنامه‌هایی در این زمینه برنامه‌ریزی و در فصول مختلف سال اجرایی می‌شود.

صمد علیپور ادامه می‌دهد: از سال گذشته، دوره‌های آموزشی نقاشی و سفالگری برای سالمندان زنجانی در این مرکز برگزار شده است و امسال نیز برگزاری این دور‌ه‌ها ادامه دارد؛ در واقع برنامه‌ریزی منسجم و توجه همه جانبه به سالمندان با توجه به افزایش جمعیت سالمندی کشور طی سال‌های آینده ضروری است و مرکز نگهداری سالمندان زنجان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی با بیان این‌که برنامه‌های این موسسه و سرمایه‌گذاری‌های آینده در حوزه سالمندان، از محل منابع خیران و نیکوکاران، سالمندان برخوردار و متقاضی خدمات سالمندی و کمک‌های دولتی تامین می‌شود، خاطرنشان می‌کند: خدمات پزشکی، توانبخشی، مشاوره‌ای، مراقبتی، فرهنگی، هنری، ورزشی، تفریحی و خدمات آموزشی، مواردی است که در هفت‌باغ مهربانی ارائه می‌شود. با این وجود، مشارکت‌کنندگان می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب 0110616692007 و یا شماره کارت بانکی 6037991899890325 نزد بانک ملی واریز کنند. در واقع مرکز هفت‌باغ مهربانی در کیلومتر 5 جاده آمادگاه قرار دارد و علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره تلفن 33533010 تماس بگیرند.


۱۳۹۷/۱۱/۰۹، ۱۰:۱۵:۰۷       206
Facebook    Google    LinkedIn    Twitter

با کمک به هفت باغ مهربانی همیار سالمندان فرزانه باشیم

اهدا از طریق موبایل