رشد سریع جمیعت سالمندان، نیاز به تجهیزات توانبخشی را افزایش داده است

مدیرعامل یک شرکت تولیدکننده تجهیزات پزشکی توانبخشی گفت: با توجه به رشد سریع جمعیت سالمندان و معلولان در کشور از یک سو و همچنین آمار بالای جانبازان دفاع‌مقدس از سوی دیگر، ضرورت تولید محصولاتی کاربردی جهت رفع مشکلات این عزیزان و ایجاد رفاه بیشتر برای ایشان بیش از پیش احساس می‌شود.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، مدیرعامل شرکت همیار مکانیک کوشا با تاکید بر ضرورت طراحی محصولات خلاقانه، با کیفیت و ارزان برای معلولان، سالمندان و جانبازان اظهارکرد: شرکت همیار مکانیک کوشا در این راستا قدم برداشته و با بومی‌سازی دانش فنی به تولید داخلی با کیفیت بالادست یافته است. بسیاری از محصولات این شرکت برای اولین بار در ایران طراحی و ساخته شده و به‌عنوان اختراع نیز به ثبت رسیده است .

دکتر حامد معیری کاشانی در ادامه گفت: از جمله محصولات این شرکت می‌توان به ویلچر ایستا اشاره کرد که این ویلچر دارای دو مدل مکانیکی و برقی بوده که از جنس آلومینیوم ساخته شده و قابلیت تغییر وضعیت از حالت نشسته به حالت ایستاده و بالعکس را فراهم می‌آورد.

وی در مورد نحوه عملکرد این ویلچر گفت: فرد با نشستن روی ویلچر ابتدا یک زانوبند و یک سینه بند که به جهت حفظ تعادل بیشتر فرد تعبیه شده است را می‌بندد و سپس قفل مکانیکی حالت نشسته را با عقب کشیدن اهرم‌ها باز می‌نماید. سپس با کمک نیروی دست (در ویلچرهای نوع مکانیکی) دستگیره‌های تعبیه شده در دو سمت را به آرامی به بالا هدایت می‌نماید تا به حالت ایستاده تغییر وضعیت دهد. در این حالت نیروی دو جک گازی نصب شده در زیر صندلی به کمک نیروی دست‌ها آمده تا بر نیروی وزن فرد غلبه نماید. نیروی این جک‌های گازی متناسب با نیروی وزن فرد استفاده کننده از ویلچر به نحوی تنظیم می‌گردد که جهت ایستادن یا نشستن تنها به نیروی اندک دست‌ها نیازمند باشد.

وی با بیان اینکه در ویلچر نوع برقی، تنها با فشردن یک دکمه و به کمک دو جک الکتریکی و باطری‌های تعبیه شده در زیر صندلی (به جای جک‌های گازی)، فرد می‌تواند به حالت ایستاده یا نشسته تغییر وضعیت دهد، افزود: درحالت ایستاده دستگیره‌ها در وضعیت قفل مکانیکی قرار گرفته به نحوی که پشتی هرگز به عقب باز نمی‌گردد مگر با تغییر وضعیت دستگیره‌ها و آزاد شدن قفل مکانیکی. جهت تغییر وضعیت از حالت ایستاده به حالت نشسته نیز کافی است در ویلچر نوع مکانیکی دستگیره‌ها را با نیروی دست (حداکثر یک تا دو کیلوگرم) به سمت پایین هدایت کنیم.  در ویلچر نوع برقی تنها با فشردن یک دکمه این امر امکان‌پذیر خواهد بود. در حالت نشسته نیز با جلو کشیدن اهرم‌ها، قفل مکانیکی حالت نشسته فعال شده و ویلچر به عنوان یک ویلچر معمولی قابل استفاده خواهد بود.

معیری کاشانی در ادامه به معرفی محصول دیگر شرکت همیار مکانیک کوشا - رمپ (سطح شیب‌دار) جمع‌شونده قابل حمل – پرداخت و گفت: این رمپ سبک و قابل حمل که از جنس آلومینیوم ساخته شده، به نحوی طراحی شده که قابلیت جمع شدن یا لوله شدن (مانند لوله کردن فرش) را دارد. در حالت بسته (لوله شده) به شکل یک استوانه سبک و قابل حمل بوده و فضای بسیار کمی را اشغال می‌کند. این رمپ در عرض‌های ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متری به صورت دوتایی (یک چرخ ویلچر روی یک رمپ و چرخ دیگر روی رمپ دیگر) استفاده می‌شود، به نحوی که فرد هل دهنده ویلچر نیازی نیست از روی رمپ و به دشواری حرکت کند، بلکه می‌تواند از روی پلکان و فضای بین دو رمپ حرکت نماید. بدیهی است عرض‌های ۶۰ تا ۱۱۰ سانتی‌متری آن نیز به صورت تکی استفاده می‌گردد. خاصیت لولایی بودن این رمپ، انعطاف پذیری بالایی به آن داده است به نحوی که می‌توان آن را به صورت شیب رو به بالا، حالت افقی (پاگرد) و یا حتی شیب رو به پایین استفاده نمود که از این ویژگی می‌توان علاوه بر عبور از پلکان جهت عبور از موانع (پل زدن) نیز استفاده کرد. صفحات این رمپ با شکل یکسان و به صورت تکرار در کنار هم قرار گرفته‌اند (ماژولار) لذا به راحتی می‌توان طول رمپ را اضافه یا کم کرد.

این عضو بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه تاکنون پنج اختراع در ایران به ثبت رسانده  و رتبه اول در چهاردهمین دوره جشنواره جوان خوارزمی و رتبه اول در جشنواره اختراعات بنیاد ملی نخبگان را کسب کرده است، لزوم حمایت از نخبگان را در راستای حمایت از تولید ملی و اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار داد.


date_range ۱۳۹۶/۰۹/۲۲، ۱۲:۰۶:۱۶       visibility 25

با کمک به هفت باغ مهربانی همیار سالمندان فرزانه باشیم