همایش بررسی تاثیر ورزش در تندرستی و سلامت بازنشستگان با حضور معاون اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان

 

معاون اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان تاکید کرد
لزوم توسعه ورزش در بین سالمندان و بازنشستگان
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان با اشاره به اینکه در دوران سالمندی باید فضا و امکانی فراهم تا به ورزش در این دوران توجه جدی شود، گفت: در دوران سالمندی تغییرات فیزیولوژیکی و روانی و جسمی در افراد رخ می‌دهد.

ذبیح‌الله تاراسی در همایش بررسی تاثیر ورزش در تندرستی و سلامت بازنشستگان با اشاره به اینکه در آینده تعداد سالمندان در جهان چهار برابر جمعیت فعلی خواهد شد، اظهار کرد: در کشورمان نیز تعداد سالمندان رو به افزایش است و باید فضا و امکانی فراهم شود تا به ورزش در این دوران توجه جدی شود.

وی با بیان اینکه در دوران سالمندی تغییرات فیزیولوژیکی و روانی و جسمی در سالمندان رخ می‌دهد، تصریح کرد: یکی از تغییرات این دوره که بر روی زندگی سالمندان اثرگذار است کیفیت زندگی است.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان با اشاره به اینکه کاهش کیفیت زندگی در دوران بازنشستگی و سالمندی یکی از موضوعاتی است که با آن روبه‌رو هستیم، افزود: میزان جذب مواد غذایی مختلف در دوران سالمندی پایین است، از همین رو ورزش میزان جذب را در افراد مسن افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه مشکلات مفصلی یکی از مشکلات شایع در دوران سالمندی است، خاطرنشان کرد: البته در دوران کنونی میزان دردهای مفصلی در بین جوانان نیز افزایش پیدا کرده است.

تاراسی با تاکید بر اینکه در گیر کردن ذهن در دوران سالمندی یکی از اثرات مهم ورزش در این سنین است، ابراز کرد: ورزش به قطع بر روی قلب و عروق نیز تاثیر بسیار خوبی دارد.

وی با تأکید بر اینکه سالمندان برای انجام پیاده‌روی حتما از کفش سالم و استاندارد استفاده کنند، گفت: برخی از نکات و رعایت آن در دوران سالمندی در ورزش یک امر مهم است.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان با تاکید بر اینکه سیستم ایمنی بدن با ورزش ایمن شده و  تقویت پیدا می‌کند و میزان ابتلا به بیماری ها نیز کاهش پیدا خواهد کرد، خاطرنشان کرد: در پیاده‌روی باید ضربان قلب به صورت معقولی افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه ورزش بر روی بیماری‌هایی چون دیابت و قند خون تاثیرگذار است، گفت: در دوران سالمندی باید اصلاح روش زندگی صورت گیرد و ورزش سالمندان باید به آرامی آغاز شود.

تاراسی با اشاره به اینکه متاسفانه در حدود ۱۳ درصد از مردم ما ورزش منظم دارند و وضعیت سالمندان در این زمینه بدتر است، اظهار کرد: افزایش تعادل سالمندان با ورزش، یکی  از تاثیرات مهم ورزش در این سنین است.


date_range ۱۳۹۶/۰۷/۱۷، ۱۱:۱۴:۳۷       visibility 70

با کمک به هفت باغ مهربانی همیار سالمندان فرزانه باشیم