روش های بهبود یادگیری و یادآوری در سالمندان

محققان مي ‌گويند حل كردن جدول كلمات متقاطع روشي استثنايي و كار آمد براي جوان نگه داشتن مغز است.

شما هم که تصميم گرفته‌ايد در سال جديد با ورزش، اندام خود را متناسب كنيد؟ چرا همين برنامه را براي مغزتان انتخاب نمي ‌كنيد؟! مغز و فكر شما هم به اندازه عضلاتتان براي رسيدن به سلامت نياز به ورزش دارد.

مي ‌پرسيد چطور مغزمان را ورزش بدهيم؟ با حل كردن جدول! اين سرگرمي براي سلامت شما هم مفيد است. به تازگي محققان متوجه شده‌اند كه جدول حل كردن علاوه بر سرگرمي و تفريح فوايد ديگري هم دارد.

دكتر فتوحي، رئيس مؤسسه سلامت حافظه، مغز و نخاع در بالتيمور آمريكا اين كار را نوعي ورزش براي مغز معرفي كرده‌است.

به اين ترتيب كساني كه علاقه دارند ذهن خود را هم مانند بدنشان ورزيده كنند، لازم است اين ورزش مغز " يعني جدول حل كردن" را شروع كنند. البته اين تنها خاصيت جدول حل كردن نيست! اگر باور نمي ‌كنيد، بخوانيد.

مي ‌گويند جدول كلمات متقاطع، مشهور‌ترين و گسترده‌ترين بازي در جهان است، اگر چه تاريخچه كوتاهي دارد. اولين جدول‌ها در قرن ۱۹ در انگلستان متولد شدند. اين جدول‌ها در نوع خود بسيار ابتدايي بوده و از مربع‌هاي كلمات ساخته شده بودند. به ‌طوري كه گروهي از كلمات طوري كنار هم قرار داده شده بودند كه در جهت عمودي و افقي به يك شكل خوانده مي ‌شدند. اين جدول‌ها در مجلات دوره‌اي و كتاب‌هاي معماي كودكان چاپ مي‌ شد. با اين حال در آمريكا جدول حل كردن به يكي از جدي‌ترين سرگرمي‌هاي بزرگسالان تبديل شد.

بد نيست بدانيد اولين جدول كلمات متقاطع منتشر شده بوسيله يك روزنامه‌ نگار به نام "آرتور‌واين" اهل ليورپول طراحي و ساخته شد كه به‌عنوان مبتكر بازي‌هاي مشهور جهان شناخته شده است. ۲۱ دسامبر ۱۹۱۳ تاريخ چاپ اين جدول در روزنامه‌اي به نام دنياي نيويورك است.

با کمک به هفت باغ مهربانی همیار سالمندان فرزانه باشیم

اهدا از طریق موبایل