پیر شدن جمعیت و مشکلات عدیده اقتصادی در آینده

آمارها نشان می دهد که جمعیت ایران در حال پیر شدن است. این افزایش سن، شاید در ظاهر خطرناک به نظر نرسد، اما عواقبی دارد قابل اعتنا. علاوه بر مخاطرات سیاسی و امنیتی که در پی سالخوردگی جمعیت یک کشور پدید می آید، مشکلات اقتصادی و کم شدن نیروی کار یک معضل اساسی است.

با پایین آمدن نیروی کار، چه بسا شاهد تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها باشیم و یا برای جلوگیری از این تعطیلی، مجبور به وارد کردن نیروهای مهاجر کارگر شویم که مضرات اقتصادی و یا حتی فرهنگی و اجتماعی این اتفاق شاید زیاد نیاز به توضیح نداشته باشد.
 
با کم شدن نیروی کار، تولید داخلی رو به کاهش می گذارد و برای مایحتاج معمولی، نیازمند واردات خواهیم شد و ارز برای چیزهایی از کشور خارج خواهد شد که الان به سادگی در کشور تولید و عرضه می شود.

در ادامه این اتفاقات، ازدواج های بی ضابطه با اتباع غیرایرانی و مالکیت های غیرقانونی مهاجران که در آینده مشکلات حقوقی و سیاسی را به دنبال می آورد، از دیگر عواقب مهاجرپذیر شدن کشور است.

کاهش جمعیت همچنین اثر مستقیمی روی بخش کشاورزی و تأمین غذای کشورمان خواهد گذاشت.

سیاست‌گذاران امور گوناگون در کشور اذعان ‏دارند کشاورزی در فرایند رشد و پیشرفت کشورمان نقش حیاتی دارد و بسیج منابع برای توسعه این بخش را ضروری می‏دانند. در برخی از کشورهای برخوردار از امکانات فنی و حرفه‌ای، با اتکا به فناوری‏های نوین و حمایت‏های هدفمند، نسبت به ارتقای بهره‏وری و بهبود عملکرد در حوزه کشاورزی، با وجود اعطای یارانه هدفمند (به اندازه نیمی از ارزش محصولات)، از تولیدکننده محصولات کشاورزی حمایت به عمل می‏آید.

در نظام جمهوری اسلامی ایران بخش کشاورزی وظیفه تأمین امنیت غذایی متکی بر تولید داخلی با استفاده علمی و کارآمد از منابع آب و خاک و سایر منابع و حفاظت از منابع طبیعی را به‏ عهده دارد. این بخش با برخورداری از حدود 12 درصد تولید ناخالص داخلی، 20 درصد اشتغال و سهم قابل توجهی از صادرات غیرنفتی و حدود 80 درصد مواد غذایی مورد نیاز کشور، جایگاه والایی در اقتصاد ملی دارد. اعمال تحریم‌های دشمن، وزن استقلال غذایی در اتخاذ راهبردهای کلان کشور را دو چندان کرده است.

بنابراین جوامع روستایی به عنوان جامعه تولیدکننده بستر اصلی فعالیت های کشاورزی کشور بوده و هر تحولی در کاهش جمعیت کشورمان، تأثیر مستقیمی بر رونق اقتصادی کشور دارد.

از جمله این تاثیرات می توان به تولید نشدن محصولات اساسی کشور و در نتیجه ایجاد وابستگی به واردات محصولات پایه ای و راهبردی اشاره کرد؛ همچنین این امر باعث کاهش کیفیت محصولات کشاورزی و اثرگذاری آن بر نظام سلامت و بهداشت کشور خواهد شد.

پس کاهش جمعیت که امروز در بین جوانان یکی از راه های بهبود وضع اقتصادی تلقی می شود، در آینده در سطح کلان موجب بروز مشکلاتی خواهد شد که شاید در حال حاضر کسی متوجه آنها نیست.

با کمک به هفت باغ مهربانی همیار سالمندان فرزانه باشیم

اهدا از طریق موبایل