تاریخچه سالمندان در زنجان

مختصری از تاریخچه مرکز نگهداری سالمندان زنجان

در کوچه های پر پیچ و خم محله حسینیه زنجان عمارت خشت و گلی نیمه مخروبه ای که ابتدا  دارالمساکن نامیده میشد بعدها با نام نوانخانه شهرداری زنجان محل اسکان و بیتوته افرادی متشکل از بی سر پناهان , در راه ماندگان( ابن السبیل) , سالمندان و بیماران روانی بود , از همین رو مردم شهر اصطلاحا این مکان را دیوانه خانه شهرداری مینامیدند . از درب چوبی این عمارت داخل که میشدی ابتدا با دالانی ۳ در ۴ که در گوشه آن زنجیری برای بستن افراد دیوانه تعبیه شده بود بچشم میخورد و سپس چند اتاق که فاقد هر گونه امکانات اولیه زندگی بود افرادی را میدیدی که در لحاف و تشکچه کهنه ای خود را پیچیده و در انتظار افراد خیری بودند که با دستی پر از مواد غذایی و سیگار از آنها عیادت نمایند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و زمانی که سازمان بهزیستی کشور در سال ۱۳۵۹  تشکیل گردید , اداره و ساماندهی امور مربوط به سالمندان نیز به این سازمان موکول گردید.
از آنجاییکه در مراکز استانها مدیریت بهزیستی زیر نظر شورایی بود که شهردار نیز در آن عضویت داشت لذا در زمان مدیریت اقای حاج محمد شکوهی و با همت آقای حاج محمود تفویضی ( معاون توانبخشی وقت بهزیستی استان) , مددجویان و سالمندان مستقر در نوانخانه شهرداری زنجان به اداره بهزیستی منتقل گردیدند . ابتدا در ساختمانی واقع در خیابان خیام اسکان داده شدند و پس از مدتی با تغییر کاربری ساختمان مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست به سرای سالمندان زنجان که در اعتمادیه  بود انتقال داده شدند.
پس از چند سال در زمان مدیریت مرحوم آقای حاج رسول کرمزاده وقتی بهزیستی از اراضی کوشکن زمینی را به مساحت ۲۰ هکتار از سازمان منابع طبیعی تحویل گرفت و در بخشی از آن ساختمان دو طبقه ای را احداث نمود و سالمندان عزیز را به این ساختمان منتقل کرد.
لازم به ذکر است که سالمندان از ابتدا به صورت مختلط اداره میشد و همین امر مشکلاتی را در بر داشت لذا سازمان برای رفاه حال این عزیزان به تفکیک و جداسازی آنان اقدام نمود بطوریکه زنان سالمند را به مجتمعی در شهرستان خرمدره فرستاد و بدنبال آن مردان سالمند را در ساختمان فعلی که قبلا مرکز نگهداری بیماران ایزوله بود متمرکز کرد.
با گذشت زمان هنگامی که همه ادارات و سازمانها برای خصوصی سازی بخشی از فعالیتهایشان میکوشیدند ، بهزیستی نیز این مرکز را به بخش خصوصی ( هیات امنایی ) به مدیریت اقای حسن اصفهانی واگذار کرد.

منبع گزارش:علی اکبری

       ************************************************************************************************
در یکی از روزهای اوایل سال ۹۵ جناب آقای حاج ابراهیم جمیلی بنیانگذار و رییس محترم هیات امنای بنیاد نیکوکاری جمیلی از مرکز نگهداری سالمندان زنجان بازدید نمودند و پس از مشاهده وضعیت مرکز( که بصورت سنتی اداره میشد )  برای تقبل و عهده داری مسئولیت اداره مرکز اعلام آمادگی نموده و به همین منظور موسسه خیریه ای را با همت خودشان و جمعی  از خیرین و نیکوکاران اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان با نام " موسسه خیریه فرزانگان سالمند زنجان ( هفت باغ مهربانی ) را تشکیل و پس از ثبت آن از ابتدای سال ۱۳۹۵ اداره کلیه امور سالمندان و مرکز مذکور را عملا بعهده گرفتند.
اسامی هیات مدیره موسسه خیریه فوقالذکر به شرح زیر میباشد:

آقای ابراهیم جمیلی ( رئیس هیات مدیره )

آقای سیدعبدالمجید هاشمی

آقای علی کلانتری

آقای محمدتقی مقدم فرد

خانم رؤیا مهدی خانی

***********************************************

آقای صمد علیپور ( مدیر عامل )

آقای بهروز ضرغام ( بازرس )

آقای غلامحسین جمیلی ( عضو علی البدل )

آقای محمود مستندی ( عضو علی البدل )

با کمک به هفت باغ مهربانی همیار سالمندان فرزانه باشیم

اهدا از طریق موبایل